Investování hrou

NOVINKA! Přihlašte se nezávazně do nového celorepublikového ročníku 2015/2016 kurzu finančního vzdělávání INVESTOVÁNÍ HROU pro SŠ a ZŠ (přihlášku najdete zde). Nový ročník otevíráme na žádost učitelů, kteří se účastnili pilotního projektu! Kurz startuje od října 2015 pro studenty 1. a 2. ročníku SŠ a žáky na druhém stupni ZŠ. Přihlášky škol přijímáme podle pořadí, protože počet účastníků je kapacitně omezen. Podrobnosti k novému ročníku hry najdete v tomto dokumentu.


Investování hrou

Obrázek: Žáci v investiční hře řídí vlastní podílový fond na základě historických finančních informací

Na pole vzdělávacích projektů pro školy vstoupil Institut v roce 2014 úspěšným cyklem INVESTOVÁNÍ HROU. Autoři jej postavili tak, aby co nejvíce usnadnil práci učitelům, pro které jde o zcela nové téma, a zároveň pomocí hry vyvolal zájem žáků. Tento koncept se u pedagogů i dětí setkal s nadšením.

„Projekt Investování hrou svojí náplní strhl studenty k zájmu o osobní finance a hospodaření s nimi,“ říká např. Mgr. Petr Dostál, zástupce ředitele Gymnázia Dr. Josefa Pekaře z Mladé Boleslavi.

Abychom vše zjednodušili, připravili jsme pro každou z 16 vyučovacích hodin pracovní listy. Na nich žáci řešili a řeší různé úkoly, třeba doplňování chybějících slov do krátkého komiksu či jednoduchý kvíz. V listu ke komunikaci s klientem našli soubor citátů z oblasti marketingu a psychologie s úkolem je interpretovat, komentovat či s nimi polemizovat. Jinde zase objevili příklady prodejních rozhovorů, z nichž měly vybrat ten, který byl klientsky přívětivější.

Ke každému pracovnímu listu vznikla metodika, obsahující nejen správné řešení úkolů, ale také jejich vysvětlení a nápady na doplnění hodin. Aby učitelé získali širší základ pro výuku, vytvořili jsme navíc „Úvod do pracovních listů“ – útlou knížku popisující základy osobních financí a investování. Tam, kde se nešlo v rámci výuky vyhnout vysvětlování novinek, natočili jsme instruktážní videa.

Již během první poloviny kurzu, zaměřeného na podnikání, marketing, osobní finance a investice, se objevily pozitivní ohlasy. „Po předchozích ne příliš dobrých zkušenostech s přednáškami o finanční gramotnosti jsem měla jisté obavy. Musím však upřímně konstatovat, že tento projekt hodnotím velmi pozitivně. Hravou formou i úměrně věku přiblížil žákům otázky osobních financí i podnikání,“ napsala Mgr. Eva Machálková, učitelka ze základní školy v Pohořelicích.

Investování hrou
Obrázek: V investiční hře mohou děti do portfolia svého fondu zařadit některou z 11 akciových společností

V právě probíhající druhé polovině kurzu zájem dětí ještě mnohonásobně narostl. Hrají si totiž na investiční společnost. V každé ze 14 seancí rozhodují o nákupu tří až pěti z jedenácti fiktivních akciových společností. Deset z těchto titulů odpovídá skutečnému vývoji deseti sektorových indexů globální ekonomiky za posledních téměř 20 let. Jedenáctá společnost reprezentuje historický vývoj výnosů státních dluhopisů. Podkladem k rozhodování jsou fiktivní novinové zprávy, vycházející ovšem z reálných informací.

Při každé hře zadávají učitelé rozhodnutí žáků do webového rozhraní, kde okamžitě vidí výsledky. Vidí také, jak se dařilo konkurenci, a která společnost dětem vydělala či prodělala. „U nás je finanční horečka, děcka chtějí hrát a hrát… Dokonce mi dnes chtěli někteří zůstat i po vyučování,“ hodnotila průběh hodin Mgr. Veronika Šobáňová, učitelka z Uherského Hradiště.

Náš projekt končí v červenci roku 2015. Avšak vzhledem k silnému zájmu zúčastněných škol pokračovat ve výuce i v dalších letech zajišťujeme možnost jeho financování za účasti některé silné finanční skupiny. Do nového ročníku INVESTOVÁNÍ HROU chceme navíc pozvat i další základní a střední školy v České republice. Máte-li o účast zájem, napište nám na institut@ipfp.cz.

Podrobné informace k projektu vč. výukových materiálů ke stažení zdarma naleznete na www.investovanihrou.cz.


Investování hrou

Projekt INVESTOVÁNÍ HROU, reg. č. CZ.1.07/1.1.00/54.0016, je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České Republiky. Vyhlašovatelem výzvy v Oblasti podpory 1.1 - Zvyšování kvality ve vzdělávání je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Partnerem při řízení projektu je společnost EDIFICE construction & consulting, která mu zajistila ucelené technické a organizační zázemí. Institut pro finanční poradenství je kompletním odborným řešitelem celého vzdělávacího kurzu, autorem podkladových materiálů a investiční hry.Investování hrou